سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان
.
انتخاب اصفهان به عنوان شهر هوشمند كشور
.

هوشمند سازي يكي از  ابعاد توسعه شهري در دنياي امروز است. بر همين اساس مركز همايش هاي بين المللي برج ميلاد تهران در  شهريورماه 1394 و 1395 ميزبان جمعي از مسئولان و نمايندگان شهرداري ها، استانداري ها، وزارت كشور و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بود كه اين سازمان به نمايندگي از شهرداري و شهر اصفهان در آن شركت نمود.

نخستين همايش «شهر هوشمند زيرساخت و فرصت‌هاي سرمايه گذاري» ار نيمه شهريورماه 94  با معرفي دو يا سه شهر از هر استان به عنوان شهر برتر در حوزه هوشمندسازي آغاز به كار كرد كه در پايان  با بررسي وضعيت اين شهرها توسط 50 داور شامل نمايندگاني از استانداري‌ها، شهرداري‌ها و كميته علمي همايش  كه توسط وزارت كشور دعوت شده بودند، نهايتاً 21 شهر برتر انتخاب و به مراسم پاياني همايش راه يافتند.

پيش از برگزاري اين همايش 48 شاخص بر اساس  شاخص هاي شهرهاي هوشمند بين المللي 2014  و  استاندارد ايزو 37120  مربوط به خدمات شهري و كيفيت زندگي طراحي و به شهرداري ها و  استانداري هاي هر استان  اعلام شده بود تا بر اساس آن شهرهاي برتر خود را معرفي نمايند.

در اين همايش علاوه بر اصفهان، شهرهاي  اروميه، تبريز، تهران و مشهد نيز به عنوان شهر هوشمند منتخب معرفي و تنديس شهر هوشمند كشور به نمايندگان اين شهرها اهدا گرديد، ضمن آنكه شهرهاي ساري، شهر كرد، شيراز، كرمانشاه و يزد نيز شهرهاي شايسته تقدير شناخته و لوح يادبود اين همايش به ايشان اهدا شد.

سازمان فاوا شهرداري اصفهان به منظور حضوردر اين همايش، فرصت ها و تهديدهاي شهر اصفهان و اقدامات استانداري، شهرداري و ساير دستگاه هاي اجرايي استان در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات به همراه راهكارهاي دانشگاه صنعتي اصفهان جهت توسعه شهر هوشمند را تدوين و جمع بندي و در روز همايش با عنوان "اصفهان در مسير هوشمند سازي؛ چالش ها و فرصت ها" با حضور مسئولان و نمايندگان شهرداري ها، استانداري ها، وزارت كشور و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ارائه نمود.

اين همايش در چهار كميته اصلي؛ زيرساخت، سرويس، محتوا و قوانين و مقرارت، در شهريور ماه سال جاري در محل برج ميلاد تهران با ارائه 23 مقاله در 9 سالن مختلف،  10 پنل تخصصي و 20كارگاه آموزشي برگزار و مورد استقبال علاقه مندان حوزه فناوري اطلاعات كشور قرار گرفت.

همچنين در مراسم اختتاميه دومين همايش «شهر هوشمند؛ زير ساخت و فرصت هاي سرمايه گذاري»،  بار ديگر اصفهان  به عنوان شهر هوشمند منتخب كشور معرفي شد.

در اين مراسم تنديس و لوح تقدير اين همايش از سوي مهندس نصراله جهانگرد، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به  دكتر جمالي نژاد، شهردار اصفهان اهدا و  توسط سازمان فاوا شهرداري اصفهان دريافت گرديد.

اين همايش با مشاركت وزارت كشور، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، سازمان فناوري اطلاعات ايران، سازمان تنظيم مقررات و ارتباطلات راديويي، شركت ارتباطات زير ساخت و شهرداري هاي كشور برگزار و شهرداري هاي حاضر در شش شاخص جذب سرمايه‌ (خارج از بودجه شهرداري)، اتوماسيون شهرداري، خدمات الكترونيكي شهروندي، زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي، مديريت هوشمندسازي (وجودساختار مدون) و پايدارسازي توسعه شهر هوشمند مورد ارزيابي قرار گرفتند.

اين شهرها  از سوي دو نماينده از وزارت ارتباطات، دو نماينده از وزارت كشور، دو نماينده از كارگروه‌هاي همايش و  شش  نفر از مديران فاواي استانداري‌هاي كشور برگزيده شدند.

در اين همايش شهرداري اصفهان در سه محور "جذب سرمايه"، "زيرساخت هاي اطلاعاتي و ارتباطي" و "خدمات الكترونيكي شهروندي" نظر هيئت داوران را كسب كرد و به عنوان شهر منتخب كشور در اين حوزه ها معرفي گرديد.

همچنين در طول برگزاري اين همايش، سازمان فاوا به نمايندگي از شهرداري اصفهان، ضمن حضور در نمايشگاه، نسبت به معرفي دستاوردها، تجربيات موفق و خدمات شهرداري اصفهان به شهروندان اقدام و در خصوص تبادل تجربيات با ديگر شهرها حضوري فعال داشت.

شايان ذكر است دومين همايش شهر هوشمند كشور نيز در  اول و دوم شهريور ماه سال‌ جاري در مركز همايش‌هاي بين‌المللي برج ميلاد با برگزاري نمايشگاه جنبي از فعاليت ها و دستاوردهاي شهرداري هاي كشور برگزار شد.

 

تاریخ:
1395/08/02
تعداد بازدید:
2889
منبع:
روابط عمومي