سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان
مديرعامل سازمان فاوا شهرداري اصفهان خبر داد: افزايش نظارت و ارتقا كيفيت عملكرد شهرداري با توليد سامانه هاي خدمات شهري
.

مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري اصفهان با اعلام اين خبر گفت: توليد سامانه هاي حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري و سازمان هاي وابسته باعث افزايش نظارت، كاهش هزينه ها و ارتقا كيفيت عملكرد شهرداري در اين حوزه خواهد شد.

وي با اشاره به توليد شش سامانه معاونت خدمات شهري شهرداري در اين سازمان  افزود: يكي از مشكلات شهرداري در اين حوزه  نظارت دقيق و مكانيزه و بر عملكرد پيمانكاران، ثبت جرايم و بازديدهاي ميداني توسط ناظرين عالي  و مقيم در مديريت خدمات شهري،  سازمان پارك‌ها و نيز مديريت بهينه سازي و تعميرات و نگهداري بود.

 وي  ادامه داد: با راه اندازي سامانه هوشمند و مكانمند معاونت خدمات شهري، اين امكان مهيا شده است كه برنامه بازديد ناظرين مقيم و عالي به صورت خودكار  و براساس يك الگوريتم منطقي و جامع به صورت روزانه توليد گردد و ناظرين بر اساس اين برنامه از محدوده تحت نظارت خود بازديد نموده و جرايم احتمالي مربوط به عملكرد پيمانكاران را ثبت نمايند.

سيدحميدرضا ابطحي در خصوص عملكرد اين سامانه اظهار كرد: اين جرايم به صورت خودكار به سامانه مربوط به صدور صورت وضعيت پيمانكاران ارسال مي شود تا در محاسبات صورت وضعيت هاي موقت(ماهيانه) و قطعي(سالانه) لحاظ گردد. از طرفي مديران ارشد معاونت خدمات شهري نيز مي توانند عملكرد ناظرين و پيمانكاران را رصد نموده و امتياز ماهانه ناظرين را براساس عملكرد آنها در اين سامانه محاسبه نمايند.

مديرعامل سازمان فاوا شهرداري با بيان اينكه اين سيستم تا كنون در اين ابعاد در كشور پياده سازي نشده است، اضافه كرد: در فرايند سنتي قبلي، اين بررسي و رسيدگي به صورت دست انجام مي شد و ممكن بود در محاسبه آن مشكلات و كاستي هايي وجود داشته باشد اما در اين روش، ناظران مقيم موظف به رسيدگي به وضعيت و نظارت بر محدوده تعيين شده هستند و مي توانند نتيجه بازديد خود را از طريق تبلت يا تلفن همراه در سامانه ثبت نمايند و به اين ترتيب با حداقل دخالت نيروي انساني، نظارت در بالاترين شكل ممكن صورت مي گيرد.

وي با با بيان اينكه سامانه هوشمند و مكانمند معاونت خدمات شهري  در مرحله تحويل موقت است يادآور شد: بر اساس مطالعات انجام شده اين سامانه در كشورهاي محدود اروپايي استفاده و در كشور ما نيز براي اولين بار با همكاري بخش خصوصي در اصفهان راه‌اندازي شده است.

ابطحي در ادامه به سامانه مديريت ناوگان  خدمات شهري(AVL) نيز اشاره كرد و افزود:  اين سامانه نيز در حال حاضر به صورت عملياتي مورد استفاده قرار گرفته و  با راه اندازي آن امكان مديريت و رصد خطوط و مسير كليه خودروها در معاونت خدمات شهري اعم از  سازمان آتش نشاني، مديريت پيشگيري از تخلفات شهري، سازمان خدمات موتوري، خودروهاي استيجاري، نظافت و... فراهم شده است.

وي همچنين از سامانه توزين پسماندهاي خشك، تر، سبز و..  نيز نام برد و گفت:  در شهرداري اصفهان به منظور تعيين ميزان و حجم پسماندهاي جمع آوري شده در سطح شهر توسط خودروهايي جمع آوري پسماندهاي شهري و پيمانكاران، از سيستم توزين استفاده  مي شود كه با استفاده از اين سامانه به جاي برآورد حجمي، ميزان دقيق اين پسماندها ثبت و مبناي تصميم گيري آتي قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اين سامانه هم اكنون در سه باسكول 4،  6 و 14   به صورت عملياتي در حال بهره برداري است، ادامه داد: در فازهاي بعدي توسعه آن، امكان دقيق سازي مبالغ قراردادهاي پيمانكاران مربوطه بر اساس توزين هاي انجام شده فراهم خواهد شد.

در اين راستا محمد صابري، معاون نرم افزار سازمان فاوا نيز به ديگر سامانه هاي توليدي اين حوزه اشاره و با بيان توضيحاتي در خصوص سيستم  مديريت مكانيزه تردد در ميدان ميوه و تره بار، گفت: اين سامانه جهت اخذ عوارض از خودروهاي با بار هنگام خروج از ميدان ميوه و تره بار  اصفهان و مديريت اجاره سكوهاي محوطه سبزي ميدان ميوه و تره بار طراحي شده كه با برقراري ارتباط با سامانه حمل و نقل بار، امكان  صدور بارنامه هاي درون شهري امكان پذير شده است.

وي در پايان از ديگر سامانه هاي در دست توليد سازمان فاوا جهت استفاده در حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري اصفهان نام برد و افزود: از جمله اين سامانه ها مي توان به سيستم تحت وب نظارت بر قراردادهاي پشتيباني و نگهداري و فضاي سبز، همچنين سامانه مديريت مكانيزه پيشگيري و رفع تخلفات شهري  اشاره كرد كه سامانه اول هم اكنون در مرحله پياده سازي است و فاز اول آن نصب شده و سامانه ديگر در مرحله تدوين شرح خدمات و آغاز فرايند توليد بوده و سازمان فاوا كليه فرايندهاي مرتبط با آن را بر اساس استاندارهاي فني استخراخ نموده به گونه اي كه با ابعاد تعريف شده در كشور بي نظير است.

تاریخ:
1399/09/11
تعداد بازدید:
34
منبع: