سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان
شهر الكترونيك ضرورتي كه در مواقع بحراني بيش از پيش نياز است
.

حركت به سمت تحقق شهر الكترونيك، شهروند الكترونيك و شهرسازي الكترونيك ضرورت عصر امروز است در نتيجه مديران و برنامه‌ريزان بايد براي فراهم آوردن بسترهاي اجتماعي، فرهنگي، ايجاد زيرساخت‌هاي فناورانه، همچنين تغيير ساختار مديريت شهري تحقق آن تلاش كنند.

به گزارش خبرنگار ايمنا، هوشمندسازي شهرها و مديريت هوشمند شهري از جمله مباحثي است كه با تغيير الگو و سبك زندگي شهري مطرح شد و با گذشت زمان لزوم ايجاد زيرساخت‌ها براي تحقق اين نوع از الگوي مديريتي بيشتر احساس شد.  رشد شهرنشيني و پرجمعيت شدن شهرها، همچنين تغيير ساختارهاي اجتماعي، اقتصادي، مديريتي و فرهنگي موجب شده تا مديريت شهرهاي كوچك و بزرگ در سراسر جهان نسبت به چند دهه گذشته، مشكل‌تر باشد.

تراكم بالاي جمعيت در شهرها و بخصوص كلانشهرها نيز يكي ديگر از دلايل پيچيده‌تر شدن مسائل شهري است، كشور ما نيز با وجود داشتن شهرهاي چند ميليون نفري از اين قاعده مستثني نيست و براي هميند در سال‌هاي گذشته اقدامات مؤثري براي هوشمندسازي شهرها انجام شده است.

هوشمندسازي شهري از آن جهت حائز اهميت است كه تاب آوري شهرها را در برابر حوادث طبيعي و انساني بالا مي‌برد و شهري داراي ساختار مديريتي قوي، هم در شرايط عادي و هم در صورت بروز بحران بهتر مي‌تواند بر اوضاع تسلط داشته باشد.

شيوع ويروس كرونا در جهان و شهرهاي پرجمعيت، بحراني است كه به دليل سطح واگيرداري بالا ممنوعيت حضور جمعيت در فضاهاي شهري را همراه داشته است و اين روزها توان ارائه خدمات شهري به صورت الكترونيك اهميت زيادي دارد.

مديران و شهروندان هنوز به طور كامل به شهرسازي الكترونيك باور ندارند

امير حسين شباني، عضو هيئت علمي دانشكده شهرسازي دانشگاه نجف آباد تاكيد دارد: نظام مديريتي شهرها بايد به شهرسازي الكترونيك معتقد باشد و زمينه‌سازي اجتماعي و فرهنگي لازم، همينطور زيرساخت‌هاي فناورانه براي تحقق آن را تدارك ببيند.

وي مي‌افزايد: فراهم آوردن زيرساخت‌ها براي تحقق شهر الكترونيك، هنوز به صورت كامل محقق نشده است در حالي كه مفهوم شهرسازي الكترونيك با توجه به اصول پدافند غير عامل، بايد به عنوان سرفصل جديدي براي بهينه سازي مديريت شهرها مدنظر باشد.

اين كارشناس شهرسازي خاطر نشان مي‌كند: حركت به سمت تحقق شهر الكترونيك، شهروند الكترونيك و شهرسازي الكترونيك ضرورت عصر ما است در نتيجه مديران و برنامه‌ريزان بايد براي فراهم آوردن بسترهاي اجتماعي، فرهنگي، ايجاد زيرساخت‌هاي فناورانه، همچنين تغيير ساختار مديريت شهري تلاش كنند.

شباني ادامه مي‌دهد: تا جايي كه ممكن است بايد از ظرفيت فناوري‌هاي روز دنيا براي كاهش تصدي‌گري‌هاي مديريت شهري در امور غير استراتژيك و غير مديريت كلان، استفاده كرد تا امور مديريتي به بخش‌هاي خصوصي كارآمد واگذار شود.

وي با بيان اينكه براي تحقق كامل و همه جانبه شهرسازي الكترونيك بايد به جنبه اجتماعي و فرهنگي اين موضوع نيز توجه كنيم‌، تاكيد مي‌كند: شهرها نيازمند شهروندي آگاه و مسلط نسبت به شرايط مديريتي جديد و مديري آگاه و در عين حال متعهد به چنين ساختاري است.

عضو هيئت علمي دانشكده شهرسازي دانشگاه نجف آباد مي‌گويد: تا قبل از بحران كرونا، شهرداري كلانشهرهاي كشور از جمله شهرداري اصفهان با سرعتي كم و زياد، تا حدودي سعي كرده‌اند تا تحقق شهرسازي الكترونيك را به صورت نسبي در دستور كار قرار دهند اما واقعيت اين است كه هنوز تنها گزينه مديران و شهروندان مديريت الكترونيك نيست.

شباني اظهار مي‌كند: مديران و شهروندان هنوز به طور كامل به لزوم شهرسازي الكترونيك باور ندارند در حالي كه با توجه به شرايط پيش آمده، همه مي‌دانيم كه راه گريزي نيست و ايجاد اين شكل جديد از مديريت بايد به صورت جدي‌تري در دستور كار قرار بگيرد.

شهروندان ركن اساسي شهر الكترونيك هستند

وي تصريح مي‌كند: به همان اندازه كه وجود زيرساخت‌هاي مبتني بر فناوري، چهارچوب‌ها و ساختارهاي مديريتي همگام شده با شهرسازي الكترونيك براي تحقق شهر هوشمند مهم است، شهروندان نيز نقش مهمي دارند.

اين استاد شهرسازي ادامه مي‌دهد: آموزش شهروندي بايد به صورت نهادينه شده در ساختار آموزشي كشور هم در سطوح پايين آموزشي، هم در سطوح بالاي آموزشي و هم در سطح عمومي جامعه جاري و ساري شود.

شباني تاكيد دارد: شهروندان كشورهايي كه در مباحث آموزش شهروندي پيش‌رو بوده‌اند، زندگي در شهرهاي قرن بيست و يكم و انجام رفتارهاي متعهدانه در محل زندگي خود را بهتر ياد گرفته‌اند، بنابراين در صورت وقوع بحراني مثل كرونا بهتر با نظام مديريتي همكاري مي‌كنند.

وي با بيان اينكه آمادگي براي مقابله با بيماري‌هاي همه گير از جمله كرونا، يكي از سرفصل‌هاي آموزش شهروندي است، خاطر نشان مي‌كند: جوامعي كه ساختارهاي مدني كاملاً تعريف شده و جامعه شهروندي آگاهي دارند، مي‌توانند در مقابل بيماري‌ها و پديده‌هايي مثل كرونا، عكس العمل هاي درستي نشان دهند.

اصفهان در راستاي آموزش اصول شهروند الكترونيك گام برمي‌دارد

چندي پيش سيدحميدرضا ابطحي، مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري اصفهان گفته بود كه در مركز آموزش سازمان فاوا اصول شهروند الكترونيك يا شهروند هوشمند آموزش داده مي‌شود.

وي در اين باره اظهار كرده است "يكي از اهداف راه‌اندازي مركز آموزش علاوه بر آموزش، ترويج و پياده‌سازي نرم‌افزارها و سيستم‌هاي الكترونيكي و ديجيتالي، اين بود كه اصول شهروند الكترونيك يا شهروند هوشمند آموزش دهد. "

مديرعامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري اصفهان مي‌گويد: در سال‌هاي 87 و 88 با مشكل پرداخت قبوض و صف‌هاي طولاني شهروندان روبرو بوديم، پس از آن كه پرداخت قبوض الكترونيكي شد عده‌اي به دليل بي اعتمادي يا نداشتن اطلاع كافي، باز هم قبوض خود را حضوري پرداخت كردند و در همان سال‌ها مركز آموزش سازمان فاوا با همكاري كميته فرهنگ شهروندي دوره آموزشي «شهروند الكترونيكي» را برگزار كرد تا پرداخت قبض و استفاده از خدمات الكترونيكي و فراگيري برخي از قابليت‌هاي شهروند الكترونيكي براي همه آسان شود.

ابطحي اظهار مي‌كند: در حال حاضر سازمان فاوا با همكاري يكي از شركت‌هاي دانش بنيان و استارتاپ، سامانه مديريت يادگيري تحت عنوان شهر يادگيرنده را راه‌اندازي كرده است و سامانه شهر يادگيرنده به نشاني lcity.ir اين قابليت را دارد تا آموزش‌هاي مورد نياز براي شهروندان در تمامي حوزه‌ها را به صورت غيرحضوري ارائه كند.

 

تاریخ:
1399/01/05
تعداد بازدید:
9
منبع: